Świat cały czas idzie z postępem w każdej niemal dziedzinie. Maszyny i komputery zastępują ludzi w wielu pracach. Ludzkość dąży do doskonalenia i tym samym do lepszego jutra. Branża drukarska również przechodzi kolejne przemiany wprowadzając coraz to nowsze i lepsze rodzaje druku.

Zlecając druk wizytówek, ulotek czy też plakatów, z pewnością nie raz obiła Ci się o uszy nazwa druk cyfrowy. Czy zastanawiałeś się kiedyś na czym polega i kiedy się go stosuje? Co to takiego jest ten druk cyfrowy?

Na czym polega druk cyfrowy

Druk cyfrowy, to najpopularniejsza i zarazem najszybsza metoda we współczesnym druku. Stosuje się go głównie do zleceń o niewielkim nakładzie. Nie wymaga przygotowywania kosztownych matryc, ponieważ maszyna drukarska, tworzy obraz bezpośrednio na podstawie danych przesłanych z komputera lub poprzez dowolny nośnik cyfrowy bez użycia dodatkowych form drukarskich. Niebywałą zaletą druku cyfrowego jest możliwość wykorzystania wielu rodzajów podłoża – od papieru o różnej gramaturze, po płyty PVC i podłoża ozdobne. To właśnie dlatego jego zastosowanie jest tak szerokie. Wykonane tą metodą wydruki – nie tylko kolorowe ale też czarno-białe – charakteryzują się zdumiewającą jakością, dlatego też druk cyfrowy służy również do tworzenia obrazów o wysokiej rozdzielczości. Zaraz po procesie druku, materiał jest gotowy do dalszej obróbki, ponieważ nie potrzebuje on dodatkowego czasu na schnięcie. Mając gotowy projekt, druk cyfrowy to już tylko formalność.

Zastosowanie druku cyfrowego

Ze względu na różnorodność podłoża, zastosowanie druku cyfrowego jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się go do produkcji broszur informacyjnych, katalogów ofertowych, plakatów, ulotek i wizytówek, ale nie tylko. Ze względu na możliwość druku na płytach PCV, można podziwiać go również na różnego rodzaju szyldach.

Druku cyfrowego podejmie się każda drukarnia cyfrowa, np Drukomat.pl. W internecie jest wiele drukarni oferujących te i inne usługi. Warto przejrzeć ich bogatą ofertę i wybrać druk spełniający Twoje preferencje.